Blog
Velký přehled látkových plen
11.9.2017

Velký přehled látkových plen

Rozhodli jste se pro svého drobečka používat látkové pleny, ale váháte, které budou ty pravé? Malej Fešák pro vás připravil velký přehled látkových plen, ve kterém najdete vše důležité jasně a přehledně a na jednom místě.

Druhy látkových plen

Možností plenkování jsou široké. Nemusíte brouzdat po internetu a hledat informace u jednotlivých výrobců či pročítat diskuze a shánět zkušenosti. U Malého Fešáka najdete vše pohromadě! A nejen informace, ale také konkrétní výrobky. Pojďte zjistit více o látkových plenkách!

Čtvercové pleny

Jedná se o starou dobrou klasiku, kterou používali naši rodiče. Čtvercové pleny nevyužijete pouze jako savou vrstvu do svrchních kalhotek, ale také jimi podložíte hlavičku miminka, otřete mu s nimi pusinku, pověsíte na kočárek jako clonu proti sluníčku. Jelikož se pleny dají prát na 90°, můžete s nimi dělat téměř cokoli. Čtvercové pleny se vyrábějí z různých materiálů, nejčastěji se setkáváme s bavlněnými či bambusovými.

U čtvercových plen je nevýhodou, že se čtverce musí po vyprání poskládat do různých skladů. Novorozenecký sklad či sklad na draka se ještě musí vyplnit poskládanou nudlí z plínky, jelikož samotný sklad neposkytuje téměř žádnou savou vrstvu. Sklady se zapínají snappi sponkou či pomocí zavíracích špendlíků. Miminko má v těchto plínkách velmi objemný zadeček.

Kolik svrchních kalhotek pořídit?

Ke čtvercovým plenkám je potřeba dokoupit svrchní kalhotky. Ty zabraňují průsaku vlhkosti na oblečení miminka. Většinou se doporučují cca 4 ks svrchních kalhotek, ale z osobní zkušenosti můžu říct, že zrovna u nás to nestačilo – právě díky skladům (a mé šikovnosti) se prckova stolice často dostala i na svrcháčky a my je nestačili prát, jelikož malé miminko může kakat i 10x denně. Každopádně látkování se čtvercovými plenkami je nejlevnější možná varianta. Investice do plen a svrchních kalhotek se pohybuje okolo 4 000 Kč.

Čtvercové pleny v e-shopu

Kalhotkové látkové pleny

Kalhotkové látkové pleny jsou o poznání pohodlnější – jak pro miminko, tak pro maminku. Vzhledem a použitím se blíží papírovým plenám. Kalhotková plena je tvarovaná a má velmi dobrou savost. Do pleny se dá nacvaknout savé jádro – krátké či dlouhé, dle potřeby. Tím ještě navýšíte savost pleny. Po použití pouze vyperete na 60°, usušíte buď v sušičce na nízký výkon, nebo klasicky na vzduchu.

Pleny se neskládají, jen přeloží a uloží do skříně pro další použití. Na plenku musíte použít svrchní kalhotky. Kalhotková plena je sama o sobě dobře prodyšná – pokud bude vaše děťátko pobíhat v létě po venku, klidně můžete vynechat svrchní kalhotky a nemusíte se bát, že by se prcek v plence nějak zapařil.

Ceny kalhotkových plen se pohybují okolo 400,- Kč za kus, počítejte ale s tím, že potřebujete cca 24 kusů těchto plen, pokud hodláte látkovat pouze s nimi.

Kalhotkové pleny v e-shopu

AIO – All in one

Látkové plenky AIO „Vše v jednom“ jsou nejjednodušší variantou, ovšem jsou také nejdražší. K těmto plenkám již nepotřebujete žádné svrchní kalhotky. Jen vezmete plenku, obléknete ji miminku jako by to byla jednorázová plenka, po použití hodíte do pračky. Žádné skládání, žádné přípravy. Plenky se nabízejí v krásných vzorech a stojí okolo 500 Kč za kus.

AIO pleny v e-shopu

SIO – Snap in one

SIO látkové plenky jsou obměnou plenek „Vše v jednom“. „Snap in one“ je vlastně „sepni do jedné“ plenky. Pohodlím se blíží plenám AIO, taktéž savostí. Jedná se o svrchní kalhotky, ve kterých jsou patentky pro přicvaknutí savého jádra. Při přebalování neměníte celé pleny, ale pouze savá jádra – svrchní kalhotky zůstávají čisté. Kompletní SIO plena stojí okolo 650 Kč za kus. Savá jádra pořídíte od 300 Kč do 400 Kč za kus. Do výbavičky postačí 4 ks kompletních plen a přibližně 20 ks savých jader.

SIO pleny v e-shopu

Noční pleny

Noční pleny jsou kalhotkové pleny se zvýšenou savostí. Jsou určené na noc či pro děti, které jsou hodně učůrané. Moderní noční plenky pojmou hodně vlhkosti, aniž by děti pociťovaly nepříjemné mokro. Pleny se dají vycpávat dalšími savými jádry, takže si vlastně vytvoříte plenku, jakou potřebujete. Výhodou je, že zadeček děťátka není zbytečně objemný, takže plenky jsou mu na noc pohodlné. Ceny nočních plen jsou okolo 500 Kč za kus. Na noční plenky je potřeba použít svrchní kalhotky.

Noční pleny v e-shopu

Vkládací pleny

Vkládací pleny se používají pro zvýšení savosti používaných plen. Můžete je vložit jak do skladů z čtvercových plen, tak do kalhotkových plen či AIO plen. Vkládací pleny se dělají dlouhé či krátké a cena se pohybuje okolo 100 Kč za kus.

Vkládací pleny v e-shopu

Separační pleny

Separační pleny se nabízejí buď jednorázové nebo flísové. Slouží k oddělení dětské stolice od plenky. Separační plenu položíte na připravenou plenu, po použití pevný obsah vyhodíte – s jednorázovou separační plenou z celulózy ho můžete vyhodit rovnou do záchodu a spláchnout, z flísové plenky ho jen sklepnete a plenku přeperete pro další použití.

Separační plena chrání látkovou plenu před znečištěním stolicí. Zadeček miminka je také pocitově mnohem sušší při použití separační pleny, jelikož tekutý obsah jí proteče. Jednorázové plenky stojí přibližně 150 Kč za 100 ks, flísové separační plenky se pohybují okolo 25 Kč za kus.

Separační pleny v e-shopu

Minimální pleny

Minimální pleny jsou vhodné pro bezplenkovou komunikační metodu nebo pro učení děťátka na nočník. Plenka se snadno rozdělá, takže dítě vysadíte na nočník rychleji a vyhnete se tak možným nehodám. Plenky mají malou savost, jedná se pouze o plenku jako pojistku.

Máte otázky? Neváhejte nás kontaktovat! Rádi se s vámi podělíme o své zkušenosti. 

4