Blog
Návod na pletený svetr pro miminko
11.1.2018

Návod na pletený svetr pro miminko

I když to tak venku nevypadá, zima je v plném proudu. A aby bylo krásně teplo našim nejmenším, přinášíme vám dnes návod na rychlý pletený svetřík pro miminko.

Pletený svetr pro miminko i batole

Tento návod je velmi variabilní, hotový pletený svetr sedí na přibližně 3 měsíční miminko. Pokud chcete svetřík větší, budete pouze přidávat více raglánových řad, čímž svetr rozšíříte a poté více rovných řad, aby byl i delší. Návod dnes čerpáme z těchto zahraničních stránek.

A co budeme na svetr potřebovat?

Pokud máte v okolí také nějakého malého fešáka nebo fešandu, roztomilý a především hřejivý pletený svetr se jistě do výbavičky miminka bude hodit. Pro materiál se můžete zastavit jak na naší prodejně, tak i na našem e-shopu.

Jak budeme plést?

Svetr se plete od krku dolů buď na rovných jehlicích, nebo pro větší pohodlí můžete využít kruhové jehlice. Na těch ale nepletete do kruhu, obracíte si je jako klasické jehlice ale nemusíte se bát, že by se vám dílko sesunulo z jehlic dolů :). V průběhu pletení budeme dělat i dírky na knoflíčky, celkem jich budeme potřebovat 6.

Návod na pletený kojenecký svetřík

Na pletený kojenecký svetřík si nahodíme si 76 ok.

1. řada: 5 ok hladce (lem svetru), *2 hladce, 2 obrace* opakovat kromě posledních pěti ok, ty upleteme opět hladce (lem svetru)
2. řada: 5 ok hladce (lem), *2 obrace, 2 hladce* opakovat kromě posledních pěti ok, ty upleteme opět hladce (lem svetru)
3. řada: opakujeme 1. řadu
4. řada: opakujeme 2. řadu
5. řada – první knoflíková dírka: 2 hladce, nahodit, splést 2 oka hladce, 1 hladce, pokračovat *2 hladce, 2 obrace* opakovat kromě posledních pěti ok, ty upleteme opět hladce (lem svetru)
6. řada: opakujeme 2. řadu
7. řada: opakujeme 1. řadu

Teď nastává čas rozdělit si svetr na tři úseky – jeden rukáv, tělo svetru a druhý rukáv. K tomu použijeme označovače oček.

8. řada: 5 ok hladce (lem), 10 ok obrace (přední část svetru), 2 hladce (raglán), 6 obrace (rukáv), 2 hladce (raglán), 26 obrace (záda), 2 hladce (raglán), 6 obrace (rukáv), 2 hladce

 

Přidávací raglánová řada

5 hladce (lem), plést hladce až ke dvěma raglánovým okům, tam budeme přidávat. Oko rozpleteme na dvě oka (oko upleteme, jehlici nevytáhneme, druhé oko upleteme do zadní části oka, díku tomu se nevytvoří dírka v pletenině), 1 hladce, 2 obrace (raglán), další oko opět rozplést, plést hladce až ke dvěma raglánovým okům, přidáváme stejným stylem (přidáváme jedno oko před raglánem a po něm, tudíž přidáváme 8 ok v řadě)

Další řada: 5 hladce (lem), 11 obrace, 2 hladce (raglán), 8 obrace (rukáv), 2 hladce (raglán), 28 obrace (záda), 2 hladce (raglán), 8 obrace (rukáv), 2 hladce (raglán), 11 obrace, 5 hladce (lem)

V další řada přidávat stejným stylem jako předtím, tudíž přidáváme po osmi okách.

Každých 18 řad udělejte knoflíkovou dírku.

Ukončení přidávacích řad

Jakmile budete mít 56 ok na zádech a 36 na každém rukávu, upleťte ještě jednu rubovou stranu svetru. Poté si svetr rozdělíme, ráglánové rukávy sundáme z jehlic (můžeme si je dát třeba na spínací špendlíky). Přední část a záda pleteme v jednom kuse, nezapomeňme přidávat knoflíkové dírky. Pleteme až do požadované délky, posledních cca 18 řad pleteme žebrování (2 hladce, 2 obrace).

Rukávy

Na ponožkové jehlice si nabereme rukávy (3 jehlice, 12 ok na každé). Vlnu nabereme v podpaží a pleteme hladce do kruhu do požadované délky. Posledních cca 18 řad pleteme žebrování (2 hladce, 2 obrace). Rukávy by měly být stejně dlouhé jako tělo svetru, nebo delší.

Dodělávky

Zapošijeme dírky v podpaží, zapošijeme konce příze a přišijeme knoflíky.

Jak se vám líbil dnešní návod na pletený svetřík pro miminko? Vyzkoušejte jej nebo se nechte inspirovat na našem Pinterestu. Máte hotovo? Pochlubte se na našem Facebooku.

4